AFSPCDIR37-4

HEADQUARTERS

AIR FORCE SPACE COMMAND

STAFF DIRECTORY

June 1995

Peterson Air Force Base, ColoradoCOMMAND SECTION
POC Miss Sutherland 554-3497

Phone Stop

CC Commander................................................3010
Gen Joseph W. Ashy 3512
Mrs Susan Werling 3512

CCE Executive Officer..................................3010
Col William C. Van Meter 2509
Lt Col Joseph Wysocki 5767

CCA Aide...............................................3010
Lt Cdr John A. Hefti 3715

CCW Trip Planner.......................................3010
YNC Kris Campagnola 5495

CCC Senior Enlisted Advisor............................4020
CMSgt Richard G. Griffis 3120
SrA Carmina Ordonez 5836

CCG Air National Guard Advisor.........................4020
Col David M. Showers 9764

CCV Reserve Affairs....................................4025
Col Roger L. Camp 5744
MSgt Marcella M. Conaway 5669

CX Commander's Action Group...........................4020
Col Donna Mooney 9713
Maj Jerry A. Kozlowski 9120
Maj Michael J. McElligott 3996
Capt Chris C. Sanders 9911
TSgt W. Brian Davis 9911
Amn Nichole E. Dunton 9911

CV Vice Commander...........................................4020
Lt Gen Patrick P. Caruana 3111
Mrs Freda S. Rhyne 3111

CVE Executive Officer..................................4020
Lt Col Stephen L. Lanning 3112

CVI AFOSI Advisor to CV................................4480
Lt Col Robert W. Broeking 5774
Capt James B. McDonald 5350
Mr Thomas E. Millard 5075
Mrs Lois P. Grayson 5775

DS Director of Staff.........................................4020
Col William W. Perkins3513
Ms Myra S. Forrester 3513

COMMAND SECTION

PhoneStop

DSE Executive Officer..................................4020
Maj Kevin P. McGinnis 6828

DSD Command Section Information Management.............4020
TSgt Dawn M. Milyard 5016
SSgt Jessica L. Ethridge 5786
SSgt Lonnie P. Winn 9052

DSB Building Manager...................................4050
Mr Gary L. Adams 3145
MSgt Jonathan M. Simmons 3145

CCQ Commander, Hq Squadron Section.....................4060
Maj Gary L. Tarpley 5161

CCF First Sergeant...............................4060
CMSgt James E. Allan, Jr 5159

CCQA Orderly Room.................................4060
SSgt Shawn A. Wright 3780
SrA Erik A. Lewis 5160
SrA Scott T. Norman 3778

CCQT Training.....................................4060
TSgt Tamara Heiser 5715

DSR Command Audiovisual Services.......................4490
Mr John Lands 6-3281
Visual Information
Mr Larry Haught (AFSPC/SCOSA) 5674
Mr Dave Hite 6813
Mrs Sharon Bellaire 3070
Mr Ken Rudy 9797
Ms Ocie Walthall 5222
SrA Douglas Kelly 9602
Graphics
Mrs Martha Jost 9750
Ms Marilyn Durden 3195
SSgt Ken Velez 9603
SSgt Francis Smith 9751
Sgt Michael Mack 9751
AlC Sack Sounakhene 9797
AlC Kelly Puffer 9751
AlC Melisa Hickerty 3066
Mr Jerry Streiff 3066

DSRP Presentation Services........................4490
SrA Paul J. Holland 3093
A1C Scott McGillvary 6815

COMPETITION ADVOCATE DIRECTORATE

Phone Stop

CVC Command Competition Advocate....................5325.....4030
Col Walter P. Petrofski
Ms Sally Claunch

OFFICE OF CHIEF SCIENTIST
POC Miss Sutherland 554-3497

Phone Stop

CN Chief Scientist..........................................4110
John H. Darrah, SES-43497
Miss Sandra Sutherland 3497

Executive Assistant to Chief Scientist...................4110
Lt Col Shirley J. Hamilton 3247

PROTOCOL DIRECTORATE
POC Mrs Sullivan 554-3011

Phone Stop

CVP Director of Protocol.....................................4070
Col Steven C. Bowman 3011

Deputy Director..........................................4070
Ms Deanna Carey 3036

Director of Operations...................................4070
Lt Col C.J. Lopez 9670

Protocol Officers........................................4070
LCDR Albin L. Hovde 3818 4070
Maj Torsten E. Ramirez 3037 4070
Maj William D. Hughes 3825 3210
Capt Monika Tanedo 6891 3210
Capt Gerald MacLellan 3814 4070

Reserve Personnel.......................................3210
Capt Laura Hunter 5032

Superintendent..........................................4070
MSgt Daniel J. Hattig 3013
MSC Danilo Mondejar 5032

DV Transportation.......................................4070
TSgt Marty Smith 3741

DV Billeting............................................4070
SSgt Marna Brasili 3012

Protocol Clerk..........................................4070
Mrs Patricia Sullivan 3011

PROTOCOL DIRECTORATE

PhoneStop

Information Managers....................................4070
SSgt Ricky L. Kind 3038
SrA Christopher Swails 3803

COMMAND CIVIL ENGINEERING DIRECTORATE
POC Jean Krance 554-3867

Phone Stop

CE The Civil Engineer..............................3030 4150
Col Earnest O. Robbins II, Director 3030
Col Charles A. Jackson, Assistant 3867
Capt Ed Oshiba 3030
Jean Krance, Secretary 3867

CEC Engineering Division......................3427 4150
Mr Mike Bratlien, Chief 3427
Lt Col Kevin Hansen, Deputy 5205
Ms Ellen Smith, Secretary 3427
Ms Susan Boelman 3340
Mr Joe Bonar 5034
Mr Ben Borth 3339
Maj Greg Clark 5047
Lt Col (s) Bryan Kuhlmann 9802
Lt Col Larry Lawrence 5309
Maj Robert Meshako 9826
Mr Craig Miller 5376
Capt Ed Oshiba 5149
Mr Brad Pearson 5240
Mr Rick Ringdahl 5290
Mr Ray Van Horn 5204
Mr Billy Webb 5137
Mr Bill Wellborn 5260
Ms Vicki Williams 5147

CEP Programs Division.........................3192 4150
Col Gene Best, Chief 3192
Mr Chris Krance, Deputy 3122
Ms Brenda Nunes, Secretary 3192
Lt Col Allen Alchian 9827
Ms Dorothy Colwell 5297
Ms Gail Ellett 5030
Ms Charmaine Ross 2536
Mr J. J. Grueter 5973
Lt Col(Sel) Russ Burcher 5138
Maj Doug High 6936

COMMAND CIVIL ENGINEERING DIRECTORATE

PhoneStop

Mr Jack Janney 5201 4150
Mr Bob Lange 5045
Maj Tom Quasney 5013
Capt Darren Daniels 3438
Lt Col Jim Waltman 5185
Ms Sandi Brown 5241
Ms Lynn Holcomb 9981
Mr Brooks Harral 5044
Ms Cheri Leyba 5267
Maj Greg Smith 9813
CMSgt Bill Armstrong 5080
SMS Robert Bezanson 5139
MSgt Mark Captain 5191
Mr J.J. Grueter 5973
CMSgt Carl McCants 9887
Mr Sandy Sanchez 5112
MSgt Art Oliver 3900

CEV Environmental Division....................5291 4150
Mr Gary Maher, Chief 5291
Maj Sandy Willard, Deputy 2551
Ms Zenaida Tackett, Secretary 5291
Ms Diann Butlak 5948
Maj Brent Chubb 5187
Maj Bruce Harding 5178
Mr Pat Maloy 2476
Ms Pam McCutcheon 5202
Ms Doreen McKnight 9814
Capt Eric Oswald 9954
Mr Dave Praner 5819
Mr Randall Rowland 9915
Ms Dannette Taylor 3902
Ms Jo Walker 5404

AFSPC CEF AFSPC Civil Engineer Flight 2815 4554
Col Barry L. Shade, Commander 2815
Mr Charles Bowen, Deputy 2721
Ms Rhonda Carney, Secretary 2815
MSgt Hubie Hoh, Executive Services 2846
Sgt Rolando Cavazos 2766
Maj Mike Lahoff, Operations 2882
CMSgt Bill Clearwater 2753
SMSgt Jerry Brown 2742
MSgt Johnny Zepeda 2783
MSgt Ron Morris 2830
MSgt Wayne Berry 2818
SSgt Leo Finkley 2818
Mr Julius Herring, Technical Data 2711
Mr Jim Lenahan 287

COMMAND CIVIL ENGINEERING DIRECTORATE

PhoneStop

Mr Mike Rohrer 2782 4554
TSgt Dan Flechsig 2747
SSgt Ric Cura 2701
Ms Carolyn Jamerson 2888
Mr Tom Nelson 2717
Ms Nancy Nowacki 2742
Mr Tom Stephens 2717
Mr Bill Reynolds, Space Launch 2792
SMSgt Doug Siska 2793
Mr Bill Ballard 2724
Mr Rich Coder 2933
Mr Robert Gill 2784
Mr Dave Knudsen 2764
Mr Rod Barber 2789
Mr Fred Bell 2787
Mr Ed England 2755
Mr Bobby Hutsell 2751
Mr Willie Johnson 2758
Mr Scott Mandery 2720
Mr Mike Nowacki 2781
MSgt Rock Rayl 2725
TSgt Mike Kiser 2786
SSgt Sean Condon 2726
Mr Glenn Zahlmann, Contr 2895
Mr Ed Raska, Contr 2788
Ms Trish Wooten, Contr 2837
Mr Norm Smith, Contr 2790
Mr Curt Kimble, Contr 2741
Ms Cathy Redmond, Contr 2797
Mr Dennis Peterson, Contr 2796
Mr Erv Fahrenkrug, ICBM 2743
MSgt Ray McElhinney 2925
Mr Tony Anderson 2885
Ms Liz Clement 2896
Mr Dave Shaw 2844
Mr George Woods 2948
Mr Sam Minor 2745
MSgt Jim Spence 2911
TSgt Greg Erickson 2803
TSgt Ralph Lewis 2705
TSgt Julie Rust 2897

OPERATIONS DIRECTORATE
POC Mrs Bobbi Jordan 554-9096

Phone Stop

DO Director Of Operations...................................4170
Maj Gen John A. Gordon 5218

OPERATIONS DIRECTORATE

PhoneStop

Mrs Elena Danylchuk 5218 4170
Brig Gen Wayne L. Pritz (IMA) 5218

DDO Deputy Director Of Operations......................4170
Col Timothy J. McMahon 5403
Mrs Bobbi Jordan 9096

DOE Executive Officer..................................4170
Maj Dennis F. Hilley 3518

DOES Superintendent Of Operations.................4170
Chief John J. Suhar 3557

DOEA DO Information Management....................4170
MSgt Keith A. Huffman 3531
MSgt Jeffrey D. Lyons 9582
SSgt Ronald L. Gorrell 9947
SSgt Cyndy Pylkka 3528

DOC Command and Control Division.......................4190
Col Martin Brandt 3541
Mrs Regina Kohlmeyer 3541
TSgt Sharon M. Spellier 6876

DOCO Operations Branch............................4190
Lt Col Martin J. Cannan 5430
Lt Col Craig R. Kleinman 5874
Maj Frank G. Garfield 3253
Capt Michael R. Kirpes 9627
Capt Michael B. Morgan 9627
SMSgt Lyle J. Berger 3494
MSgt Jackie W. Richardson 9114

DOCP Air Force Space Operations Center............4190
Lt Col Lonnie B. Wheeler 6931
Mrs Elizabeth A. Reed 5589
Lt Col Clifton J. Lopez, II 5979
Lt Col Robert J. Oleksy 5825
Lt Col Timothy P. Christi 5979
Maj Paul S. Clapp 5979
Maj Bradley B. Dunning 5979
MSgt Lawrence R. Chavez 5979
MSgt Dale R. Winner 3309
TSgt Terry W. Graybeal 5439
TSgt Mike R. Trowbridge 5979
TSgt Garry Foster 5979
TSgt MaryJo Coleman 9629
SSgt Brad E. Ferguson 3309
SSgt David R. Stephenson 5979
SSgt Karl J. Williams 5758

OPERATIONS DIRECTORATE

PhoneStop

SRA Adam P. Goodrich 5979 4190
SRA Brian A. Burkett 5594
SRA Christopher Keaton 5979

DOO Current Operations Division........................4200
Col Leslie J. Hamblin 3370
Mrs Brenda L. Frazer 3370

DDOO Deputy, Current Operations Division..........4200
Col Jim Reeves 5223
Mrs Cheryl R. Ross 5223

ADOO Assistant, Current Operations Division.......4200
LCol James E. Scott (CF) 5638

DOOG Commercial Spacelift Operations Branch.......4200
Lt Col David J. Froiseth 3989
Capt John W. Raymond 3958
Capt Shawn Rife 3598
MSgt Trent L. Leach 3679
TSgt Marc S. Marcuzzi 6878

DOOH Airfield Operations Branch...................4200
Mr Edward S. Kaiser 6035
Lt Col Brian K. Livie 6907
Maj David P. Gardner 3869
Maj Rodney J. McNeill 9892
SMSgt Charles E. Harris 3583
MSgt John W. Rogers, Jr. 3811

DOOI Information Management Branch................4200
TSgt Stephen B. Belleville 5188
TSgt Michael J. St Peter 5121

DOOL Launch Branch................................4200
Lt Col Raymond E. Ebbs 3091
Mrs Bernice Thompson 5411
Lt Col Brian K. Kelly (IMA) 3091
Maj George J. Proeller 570-4672
Maj Keith E. Snell 6033
Capt Brent A. Bradley 9583
Capt David A. Hollenbach 5754
Capt Jeffrey E. Follansbee 5258
Capt Kurt M. Neuman 5278
Capt Michael J. Tambos 3338
Capt Michael R. Burton 5639
SMSgt Arnold J. Coleman 6034
MSgt Philip N. Hays 5434
MSgt George F. Presnell Jr. 5369
TSgt Gary D. Smith 6063
TSgt Joseph L. Swinehart 5429

OPERATIONS DIRECTORATE

PhoneStop

DOOM Missile Operations Branch....................4200
Lt Col Larry J. Colbert 3477
Maj Ainsley T. Neiss Jr. 3615
Maj Stephen Mooney 5414
Capt Jeffrey C. Wilson 9681
Capt Timothy R. Felker 3725
SMSgt Donald W. Fent 3368

DOOO Warning Operations Branch....................4200
Lt Col Neil R. Ridenour 5637
Maj Thomas J. DeClue 5140
SqnLdr Perry Jago (RAF) 5256
Maj Katie Veazie 5127
SqdLdr Ralph Dries (RAAF) 3188
Capt Mary B. Woo 6865
Capt Derek Sebalj (CF) 5634
Capt Frederick A. Clutz 9610
MSgt Shawn P. Coughlan 5257

DOOS Space Operations Branch......................4200
Lt Col Philip J. Michaelson 5087
Lt Col Jerry Oney 5340
Maj Richard Baskin 3605
Maj Ralph M. Strother 5612
Maj Jerome D. Sundee 5073
Maj Earl F. Vaughn 5203
Maj Brian Finter 6852
Maj Thomas Britten 3488
Capt David Dietrich 5146
QMC Walter O. Fontaine (USCG) 3582
MSgt Gary W. Hale 9876
TSgt Michael J. O'Brien 5313
SSgt Richard A. Cordova 5117

DOOW Weather Operations Branch....................4200
Col Gerard Wittman 3746
Lt Col Alan E. Ronn 3090
Mrs Christina Newman 3090
Col Roger Buckman (IMA) 3090
Col Richard W. Fisher (IMA) 3090
Lt Col G. O. Harbage (IMA) 3029
Lt Col Rodney West (IMA) 3090
Maj Lynnette M. Franchi 3448
Maj John L. Schattel 3419
Maj Candice Kelchner (IMA) 3029
Mr Michael J. Baker 3029
Mr Norman D. Baker 3237
Capt Ronald Breninger 5894
Capt William B. Cade 3242
Capt Scott Jacobs 3029
Capt Michael Kelly (IMA) 3090

OPERATIONS DIRECTORATE

PhoneStop

MSgt Barry J. Ortner 5627 4200
MSgt Kim L. Van Vleet 9642
DOQ Quality Integration Office.........................4170
Col Mark E. Gill 9971

DOT Operations Training & Evaluation Division..........4240
Col Barry R. Springer 5225
Mrs S. Jean Humphrey 5225
CMSgt Paul Eckert 3386
MSgt Gwen Johnson 3702
Lt Col Janet McGuire (IMA) 5225

DDOT Deputy, Operations Training & Evaluation Div.4240
Col Teddy Wang 3141
Mrs Linda Humphreys 3141

DOTC Configuration Control Branch.................4240
Lt Col Michael L. Allen 3319
Maj Richard D. Peters 6884
Capt Lou Alvarez 5633
Capt Yvonne Harris 9683
Capt Richard L. Carper 5811
MSgt Esequiel J. Vasquez 9110
TSgt Robert King 3784

DOTE Equipment Branch.............................4240
Maj Robert K. McIntyre 9864
Mr Lonnie E. Plott 9829

DOTO Testing & Evaluation Branch..................4240
Lt Col Albert E. Sisk 3726
Maj Sharon R. Hill 3656
Maj Skip MacKinnon 9861
Maj Bernard L. Ela 3318
Capt Ross E. Walton 3357
Capt Jeffery A. Hunt 3398
Capt David K. Arnett 3250

DOTT Training Branch..............................4240
Lt Col Al Walmsley 5461
Maj Barry J. Bennett 3376
Capt Daniel P. Jordan 3316
Mr Patrick R. Phelps 5792
MSgt Anthony C. Rush 5859
MSgt Gregg A. Parent 3053

OPERATIONS DIRECTORATE

PhoneStop

DOTV Evaluation Branch............................4240
Lt Col James L. Robinson 3252
Maj Herbert L. Young 9686
Capt Richard A. Suppes 3267
Capt Steven Williams 2696
MSgt Kathryn J. Hill 3349

DOX Plans Division.....................................4250
Col Philip W. Trent, Jr. 9879
Mrs Valerie A. Brown 9879
Mrs Kathy J. Schoenthaler 5088
MSgt Dale L. Athey 5074
Sgt Curtis W. Wilson 9746

DOXC CONOPS Branch................................4250
Lt Col Wayne E. Louis 3789
Maj Mark Hetrick 5091
Capt Clive A. Paige 5144
Capt John N. Neri 5425
Capt Steven R. Lootens 5482
Capt Robert A. Wasserman 3355
Capt Deborah J. Hathaway (IMA) 3789
SMSgt William R. Johnson 9581
MSgt Van K. Semon 6851
TSgt Bryan E. Kloess 3259

DOXE Exercise Branch..............................4250
Maj Cynthia Visel 5702

DOXM Strategic Nuclear Policy Branch..............4250
Lt Col Jack E. Burns 5690
Maj Larry J. Roberts 3387
Maj James O'Neal Jr. 9685
Maj Steven DiGiacomo 5356

DOXN ICBM Employment Branch.......................4250
Lt Col Michael V. Cross 2513
Maj Ladd E. Kettren 5428
Maj Nancy D. Snyder 5537
Maj Stanley W. Toenjes 3462
Maj John T. Valverde 5995
Maj Mark A. Johnson 5353
Maj Bruce A. Reed 9682
Maj Kirk R. Dickenson 3776
Capt William L. Tongue 6850

DOXP Plans/TENCAP Branch..........................4250
Lt Col Donald F. Quinn 2483
Maj Thomas P. Ariosto 3870
Maj Larry E. Tonneson 5173

OPERATIONS DIRECTORATE

PhoneStop

DOXS Special Programs Branch......................4250
Lt Col Winfred Macklin 9878
Capt Jeffrey Hartley 3241

DOY Space Control Division.............................4220
Col Harry G. Kingsbery 5277
Mrs Patricia K. Garcia 5277 4220
SMSgt Craig G. Brunner 5851
SMSgt Robert J. Dalzell 5851

DOYC Space Control Policy Branch..................4220
Lt Col Simon L. Willis 5089
Maj Gary L. Wilson 5211
MSgt Terry Pierce 5082

DOYO Space Control Operations Branch..............4220
Lt Col Thomas A. Torgerson 5983
Maj Douglas C. Custis 5635
Capt Jeffrey S. Gruner 5109
Capt Andrew D. Conn 6848
MSgt Leroy Dingle 3787
TSgt Robert E. Fox 2689
SSgt Steven Fuller 2689

DOYQ Space Control Concepts Branch................4220
Lt Col Dennis L. Sparrow 5277
Capt Steven R. Serie 6899
Capt Fred W. Gaudlip 5928
Capt Anne M. Konnath 6899
SMSgt John G. Dooley 5856
MSgt Kirk Wells 5856

DOYS Space Control Support Branch.................4220
Lt Col Kelly R. Bryan 6036
Capt Kevin V. Biggers 6892
Capt Theodore E. Janiec 5070
Mr Robert D. Davidson 9966
Mrs Dolores C. Mosley 3824
TSgt Jeff Colclough 3072
TSgt Christopher B. Barclay 6892
SSgt Kim Cockrum 5181
SSgt Jonathan W. Brewer 3072
SSgt Christopher D. Pylkka 3606

OL-B Operating Location B, HQ AFSPC/OL-B.....68113-5540
(901 SAC Blvd, Offutt AFB NE)
Col James J. Bumgardner DSN 271-7418
Col Greer C. Sayles DSN 271-0836
SSgt Michelle Carty DSN 271-6618

OPERATIONS DIRECTORATE

PhoneStop

CCTS ALCS Training Branch..............68113-5540
Lt Col Charles G. Crupper DSN 271-1296
Lt Col Robert G. Rausch DSN 271-1295
Maj Lancelot Plummer DSN 271-5721
Maj Kim F. Ellard DSN 271-5722
Maj Edmond N. Landry DSN 271-5721

DOMC Missile Control Branch............68113-5540
Lt Col Thomas J. Mulroy DSN 271-3774
Maj Susan R. Hanson DSN 271-3774
Maj Edward J. Kutch DSN 271-3774
Maj Randolph L. Hrebik DSN 271-3774
Capt Vicente V. Valenti DSN 271-3774
SMSgt Richard D. Vassaur DSN 271-3774

SACCS Strategic Automated Command Control System
Branch............................68113-5540
Mr Buster Hicks DSN 271-2557
Mrs Mary Anne Mazzei DSN 271-2557
Mr Raymond Fink DSN 271-2180
Mr Maurice Healy DSN 271-2180
Mr James Lindsey DSN 271-2180
Mr Curtis Nelson DSN 271-2180
Mr Frank Wiglusz DSN 271-2180

TAB Ballistic Missile Trajectory
Branch............................68113-5540
Maj Carter P. Barrett DSN 271-2331
MSgt Nicholas C. Guerrier DSN 271-2331

TABA Trajectory Engineering & Analysis
Maj Bonnie Wilson DSN 271-2482
2Lt Patrice Siravo DSN 271-2482

TABD ICBM Targeting Systems Development
Capt Charles Wilborn DSN 271-2613
MSgt David Fleming DSN 271-2613
SSgt George Kulick DSN 271-2613

TABM ICBM Targeting Operations & Readiness
Maj Andrew Clower DSN 271-2330
Capt John Beaulieu DSN 271-6042
Capt Ralph Hall DSN 271-6042
Capt David Lair DSN 271-2330

Capt Timothy Murtha DSN 271-6042

PERSONNEL DIRECTORATE
POC Ms Eileen Ward 554-3611

Phone Stop

DP Director of Personnel....................................4450
Col David G. Harrington3611
Ms Eileen Ward 3611

DPZ Executive Office...................................4450
Maj Becki Padilla 3632
TSgt Nancy Crook 3612

DPA Assignments Division...............................4450
Col Thomas R. Boland 5657
Ms Sharon Simons 5657

DPAA Airmen Assignments Branch....................4450
CMSgt Denny White 3694

DPAAM Mission and Base Support Assignments..4450
TSgt Brian Glasgow 3640
SSgt Kathie Wood 2556
SSgt Tamara Low 3744
SSgt Kenneth Ethridge 5625

DPAC Readiness Branch.............................4450
TSgt Larry Brenish 3585
SSgt Brian Bahrenfuss 3684

DPAO Officer Assignments Branch...................4450
Maj Sandra Best 9183

DPAOE Security Police/Civil Engineering.....4450
SSgt Jennifer Deason 5848

DPAOO Operations Assignments................4450
Maj Steve Hill 6924
Capt Geo Frazier 5575
Capt Phil Westerfield 3470
Capt Michelle Osborne 3821

DPAOR Rated/Engineering/Logistics...........4450
Capt John Youngs 6818
Capt Elizabeth Meyer 6818

DPAOS Support Officer Assignments...........4450
Capt John DeWitt 2690

DPAOT 33XX Support Assignments..............4450
Vacant 3821

DPAX Special Programs and Mission Spt Assignments.4450
SSgt Mike Cockrum 5397

PERSONNEL DIRECTORATE

PhoneStop

DPC Civilian Personnel Division........................4450
Mr Greg DenHerder 3935
Mrs Kim Wright 3683

DPCWF Chief Family Prgrams & Transition Asst Mgr...4450
3695
Ms Margaret Low 2559
Mrs Kandra Miller 3667

DPCH Social Actions Branch........................4450
SMSgt John Moore 3317

DPCR Resources and Classification Branch..........4450
Mrs Frieda Dunlap 5396

DPCS Affirmative Employment and Training Branch...4450
Mrs Margret Waldie 5395

DPCW Workforce Effectiveness Branch...............4450
Mr John King 3481

DPO Senior Officer Management Division.................4450
Lt Col Joseph Baillargeon 3857
TSgt James Evridge 3857

DPP Personnel Programs & Plans Division................4450
Col Thomas R. Boalnd 5657

DPPD Personnel Data Systems Branch................4450
Mr Carl Connor 3663
SSgt Tracy Treadwell 3663

DPPE Command Education & Training Branch..........4450
Dr James Raciti 2471
CMSgt Lou Walpus 5385

DPPEE Command Enlisted Specialty Tng Sec ...4450
MSgt Paul Love 5385

DPPET Command Classification & Formal Tng Sec
TSgt Ken Sylva 5382
SSgt Fern Glasgow 3026

DPPQ Personnel Programs Branch....................4450
Maj Dave Phillips 5380

DPPQA MPF Mgt/Plans/Recognition Section.....4450
MSgt Mike Baker 3052
SSgt Charlene Perry 5746
SSgt Steve Portell 5695

DPPQE Command Enlisted Promotions Section...4450
SSgt Steve Dawson 6822

PERSONNEL DIRECTORATE

PhoneStop

DPPQN Command Pers Reliability Program Section
TSgt Doug Young 2602

DPPQO Command Officer Promotions Section....4450
MSgt William Trainer 2694
TSgt Roxanne Brennan 3619

DPPQQ Command Force Management Section......4450
MSgt Kurt Kolin 3354

DPPQR Command Records & Evaluations Section.4450
SSgt Jeff Narron 5384
AMN Jereme Gunnuscio 2558

DIRECTORATE OF REQUIREMENTS
POC SSgt Biddlecomb 554-3765

Phone Stop

DR Director of Requirements.................................4580
Col Steven C. Stadler 9768
Col Robert M. Gravelle 9186
Capt Michael J. Macagnone 9765
MSgt James W. Jenkins 2594
SSgt William E. Biddlecomb 3765
Ms Debbie Leija 9768

DRC Space Control Division.............................4600
Col Donald J. Becker 3234
TSgt Anne F. Griffith 5059
Ms Yvonne McConville 3233

DRCD Defense Branch...............................4600
Lt Col Ronald R. Hager 5199
Capt Leroy H. Pedone 3239
Capt Dolores J. Creamer 6058
Ms Catherine Sandmore 9180

DRCS Surveillance Branch..........................4600
Lt Col Robert K. Duncan 3214
Lt Col(Sel) Anthony R. Andrews 2674
Maj Edward V. Weber 2457
Maj Neil Schoon 3105
Capt Heidi Figa 3998
Capt Bernard Mack 3599
Capt Judith Peer 2567
Capt Cynthia L. Hart 5629
MSgt Gary L. Williams 5988
Maj Gary M. Barrette 5629
Maj Mark D. Garlow 5629

DIRECTORATE OF REQUIREMENTS

PhoneStop

DRCW Warning Branch...............................4600
Lt Col Richard S. Walker 5628
Lt Col(Sel)David A. Russi 5719
Maj(CF) Andy Campbell 3377
Maj Richard P. Trentman 3296
Maj Michael L. Ressler 3905
Maj John Wallick 2525
Capt (CF)Bill Lavallee 5057
Capt Brent Cartagena 5860
Capt (CF) Janice Fraser 3970
Capt Clay R. Frasier 3409
1st Lt Cheryl Kellner 3201
Lt Col(R) Bill Hyde 5860

DRF Force Enhancement Division.........................4590
Col Jeffery J. Norton 3546
Ms Michelle Burling 3546

DRFC MILSATCOM Branch.............................4590
Lt Col Thomas J. Burgie 9139
Maj David P. Trottier 9144
Maj Matthew B. Althouse 2431
Capt Lawrence M. Brown 9125
Capt Laurel A. LaRose 9136
Capt Phil Verret 9127
Capt Ron Kearns 9130
Capt Cynthia J. Grey 9133
Capt Timothy R. Newman 5249
TSgt Craig Harrison 5135

DRFE Environmental Branch.........................4590
Lt Col John R. Cass 9893
Maj Michael G. Bedard 9605
Capt Peter A. Wilcznski 3159
Capt Daniel Hrovat 9140
Capt Robert A. Soli 5839
Ms Sonia Miller 3116

DRFN Combat Support Branch........................4590
Lt Col Michael Cimafonte 2564
Lt Col Steven R. Yestness 9150
Lt Col Stanley C. Correia 5839
Maj Patrick H. Allen 3055
Capt Ricky M. Koon 5720
Capt David Outlaw 5069
1st Lt Steven A. Stolly 2565

DRFS Spaced-Based Warning Branch..................4590
Col(Sel) Steve Gast 9147
Lt Col John G. Andrusyszyn 3203
Lt Col Steven N. Gabriel 6164
Lt Col Linn E. Hogue 6163

DIRECTORATE OF REQUIREMENTS

PhoneStop

Maj Walter Campbell 3100 4590
Capt Stephen P. Lucky 6060
Capt Jodi Jordan 3440
Capt Dwight A. Roblyer 6165
Capt David M. Maloney 9850
Capt Edward R. Hayden 6166
Capt Ronald V. Watkins 5153
Capt Bruce E. Hollywood 3118
Capt Jack Clarke 6167
Ms Kristie Barton-Eastin 2671

DRM Missile Systems Requirements Division..............4670
Col Lamberth W. Blalock 3314
SMSgt Sharon R. Czeikus 3074
Ms Marsha Crisman 5755

DRMG Aerospace Ground Equipment Branch............4670
Lt Col Terrill L. Kemp 9198
Lt Col Michael J. Precella 9608
Maj Harold J. Arata 2595
Maj Gerald A. Martin 6161
Maj Kirk Pridell 6869
Capt Jonathan H. Jones 6160
CMSgt Mitchell A. Cannon 2589

DRMM Aerospace Vehicle Equipment Branch...........4670
Lt Col Frederick R. Rauch 6023
Maj Mark Taylor 5579
Maj Liston B. Mobley 6162
Maj Timothy Moynihan 3799
Maj Jodie L. Bliss 2638
Maj Curtis Buckles 3251
Maj Chris Sharp 2593
Capt Kurt H. Jensen 3382

DRR Requirements Division..............................4660
Lt Col Timothy Keating 9185
Mr Bertrand Bauer 6806
MSgt David M. Abbey 9169
SSgt Sheila Hudgins 2492
Ms Lillian Favors 2500

DRRI Integration & Interop Branch.................4660
Lt Col David R. Stephens 9182
Maj Harl S. Sanderson 9173
Maj Mark J. Kantor 9175
Maj Daniel R. Zink 9176
Maj Michael T. Farrell 9174

DRRR Policy & Process Branch......................4660
Lt Col Duane Klug 9172
Maj Craig S. Girard 9171

DIRECTORATE OF REQUIREMENTS

PhoneStop

Maj Terry Caswell 9028 4660
Capt Brenda S. Lewis 9170
MSgt(Sel) Kevin S. Mortensen 9124

DRRT Training Acquisition Branch..................4660
Lt Col John Puffenbarger 3271
Maj James C. Sharp 3127
Maj Alan W. Ackley 5689
Mr Gerry Huot 5795

DRS Space Support Division.............................4790
Col David J. Aderhold 2686
Ms Donna McEntyre 3372
Ms Sandy Arbee 2566
A1C Benjamin H. Ingram 6026

DRSN Satellite Control Network Branch.............4790
Lt Col Susan P. Asher 9151
Lt Col(Sel) Merrill L. Thomas 5956
Vacant
Maj Walter C. Hess 3537
Capt Jack E. Fineran 3669
Mr Will Crockett 9161
Capt Gregory H. Petrick 3184
Mr Dave Wagner 9742

DRSR Spacelift Range Branch.......................4790
Lt Col Elizabeth A. Enas 2575
Lt Col(Sel) Alfred C. Coxe 2524
Maj Michael M. Allen 9651
Capt Marvin H. Treu 3938
Capt Andre Shappel 5125
Capt Jimmy D. Schuman 5981
Mr Gordon Oransky 9706

DRSV Spacelift Vehicle Branch.....................4790
Lt Col(Sel) Edward Bolton 5923
Maj William J. Harding 5923
Maj Terry L. Roop 5699
Maj(s) James Morris 5736
Capt Charles Warrender 3826

DRS(S) Advanced Spacelift Requirements Office.......4790
Col David J. Aderhold 2686
Maj David M. Wahl 2577
Maj Michael Tennermann 2542
Capt Robin Damiata 2470
Vacant 9658

DRQ Requirements Quality Division......................4580 Lt Col Thomas L. Riebe 6803

DIRECTORATE OF REQUIREMENTS

PhoneStop

Det 1 (Los Angeles AFB) Comm Ph (310) 336-xxxx
Lt Col Earl Richardson 4543 4580
Capt Gerald Ashby 4914
Capt Vernon Peppers 2883
Capt David Micheletti 2718
Capt Lani Smith 3163
Capt John Brinkman 0406
Capt Brian Stanley 1147
MSgt Jim Callander 4187

Aerospace DR(A)..........................................4580
Mr Robert Broussard 5812
Ms Sonia Atiken 5812

AFMC Systems Representative..............................4580
Col Roy Meadowns 6-4368
Maj Tom McCabe 6803

COMPTROLLER DIRECTORATE
POC Kathi Wolf 554-3691

Phone Stop

FM Comptroller..............................................4010
Col Don H. Owen 3791
Ms Rose A. Tucker 3791

FME Comptroller Executive..............................4010
Capt Keith A. Kauffeld 3792

FMA Financial Analysis Division........................4010
Col Cynthia A. Deese 2528
Ms Roberta L. Hagen 3668

FMAC Cost and Economic Analysis Branch............4010
Lt Col Linda A. Jewell 3660
Capt Jeffrey J. Manley 5623
Capt Kevin S. Smagh 9744

FMAL Space Launch and Strategic Missile Branch....4010
Mr Tom E.Tell 2485
Mr Harold Bechthold 5661 Mr Danny C. Hodges 6945
Mr John J. Morrissey 3820
Ms Lynda A. Queen 3509
Ms Carole J. Vail-Byford 3662
Ms Donna Chase 3308

FMAM Program Management Branch....................4010
Lt Col(Sel) Kevin C. Jones 3620
Maj (Sel) Randy E. Smith 5797
MSgt John J. Marshall 2482

COMPTROLLER DIRECTORATE

PhoneStop

Ms Deborah J. Grey 3698 4010
Ms Gay L. Hatcher 5217
Mr Bernard D. Timmerman 5332
Mr Jim L. Nelson 3698

FMAW Missile Warning and Spacetrack Branch........4010
Mr Forrest E. Byford 3680
MSgt Marcelo F. Culqui 3044
Mr Patrick J. Bradlley 5858
Mr Ernest J. Ebell, Jr. 3962
Ms Catherine C. Cruikshank 3306

FMF Financial Management and Services Division.........4010
Mr Walter F. Bradley 3721
MSgt David G. Ware 3346
Ms Kathi L. Wolf 3691

FMFF Financial Management Branch..................4010
Maj(Sel) Theresa Vorce 3661
Capt Cheryl V. Nicholas 3298
Mr Charles H. Anderson 3466
Mr Frank Dunlap III 2529

FMFS Financial Services Branch....................4010
Capt Robin B. Hinote 3728
CMSgt (S) Diane Stewart 3676
MSgt James Williams 3655
TSgt Karen M. Fish 5741
Mr John R. Tucker 6923
Ms Jan M. Williamson 2475

FIELD SUPPORT DIRECTORATE
POC Mrs Deneen Dickerson 554-3218

PhoneStop

FS Director of Field Support...............................4120
Col Robert F. Koenig, Jr. 8326
MSgt Calvin Butler 3240

COMMAND CHAPLAIN DIRECTORATE
POC Mary Richards 554-3610

Phone Stop

HC Command Chaplain.........................................4280
Ch, Col, Benjamin Pérez 3610
Mrs Mary Richards 3610

HCX Chief, Plans and Programs..........................4280
Ch, Lt Col, Gregory J. Malinsky 2677

COMMAND CHAPLAIN DIRECTORATE

PhoneStop

HCE Command Functional Manager.........................4280
MSgt Jackylene E. King 3623

HISTORY DIRECTORATE
POC Dr Sturdevant 554-5822

PhoneStop

HO Director of History......................................4290
Mr George W. Bradley III 3081
Ms Karen Martin (Editorial Assistant)

HO Staff Historians...................................4290
Dr Richard S. Eckert 3786
Dr Rick W. Sturdevant 5822
Dr Herbert M. Zolot 3785
Mr David L. Bullock (Intern) 3727

INSPECTOR GENERAL DIRECTORATE
POC SrA Friend 556-6369

Phone Stop

IG Inspector General........................................1281
Col Franklin J. Blaisdell 7155
Mrs Doris J. Stanley 7155

IGQ Inquiries and Complaints Division..................1281
Lt Col Jeanne M. Johnson 6361
Mr. Bill Williams 4142

IGS Inspection Support Division........................1281
Lt Col Jeanne M. Johnson 6361

IGA Information Management Division....................1281
MSgt Kenneth E. Madison 6362
SSgt Jose A. Dodd 6736
SrA Mark D. Friend 6369

IGI Inspection Division................................1281
Col Billy G. Meazell 4306
Mrs Bettye J. Williams 7473

IGIA Command Inspection Branch....................1281
Lt Col Alexander Carlisle 6360

IGIAM Maintenance Inspection Section........1281
Maj Christopher B. Hale 6373
CMSgt Carmen A. Malone 7549
Capt Paul E. Irwin, Jr. 8930

INSPECTOR GENERAL DIRECTORATE

PhoneStop

Capt Carnell Cunningham 7548 1281
MSgt Michael R. Starkey 4383
MSgt Daniel P. Smith 4936
SMSgt Ellis C. Hire 4383
MSgt Daniel P. Koveleskie 6375
SMSgt Larry E. Butterfield 7451

IGIAL Logistics Inspection Section..........1281
Maj James E. Hurley 6741
Capt Rafael T. Marrero 6741
CMSgt Frankie L. Woods 6370
SMSgt Timothy P. Donegan 4972
TSgt Kenneth C. Palmer 8006

IGIAT Training/Analysis Section.............1281
Capt Diane S. Degeer 6176
TSgt Mark S. d'Entremont 6744
TSgt Babett M. Creel 6371
TSgt David W. King 6176

IGIR Readiness Inspection Branch..................1281
Lt Col Robert E. Wood 7561

IGIRI Missile Operations Inspection Section.1281
Maj John L. Emich, Jr. 7563
Capt Paul E. Gydesen 8464
Capt Richard A. Lane 6702
Capt Randy B. Tymofichuk 7822

IGIRS Space Operations Inspection Section...1281
Maj Mark A. Sholly 7563
Capt Jeffrey D. Spencer 7568
MSgt Daniel H. Geyer, Jr. 7568

IGIRX Plans Section.........................1281
Maj Robert D. Gibson 4787
Capt Scott M. Van Ness 4887
MSgt Michael R. Sumbry 8932

IGIRO Flight Operations/Safety Insp Sec.....1281
Capt Marshall L. Butler 6439
MSgt Francis J. Milligan 6144
MSgt Stephen C. Melvin 4141
TSgt Craig A. Dockum 6139

IGIS Support Inspection Branch....................1281
Lt Col John D. Ottino 6368

IGISC Comm-Computer Systems Inspection Sec..1281
Capt Terence N. O'Heron 4828
MSgt Jeffrey C. Hawk 7491
MSgt Alan T. Wood 6743

INSPECTOR GENERAL DIRECTORATE

PhoneStop

MSgt James F. Morales, Jr. 6740 1281
MSgt Walter L. Sokol, Jr. 4343
TSgt David Trevino 7497

IGISE Civil Engineering Inspection Section..1281
Maj Gregory A. Tuite 7051
SMSgt Jackie K. Hartman 6737
MSgt Gregory H. Robertson 7520
TSgt Tyler S. Green 6140

IGISP Security Police Inspection Section....1281
Maj Rodney L. Simmons 6746
CMSgt Charles H. Powell 4143
MSgt Robert P. Lozano 8931
NOTE: The prefix for all extensions is 6, and the stop number for all of the IG is 1281!

INFORMATION MANAGEMENT DIRECTORATE
POC Mrs Deneen Dickerson 554-3218

Phone Stop

IM Director of Information Management.......................4080
Col Robert F. Koenig, Jr. 3218
Mrs Deneen Dickerson 3218
FAX 2422

IMI Information Requirements Division..................4140
Maj David O. Block 2659
Maj Doyle F. Cone 3108
Capt Lee W. Bodenhausen 5648

IMP Publishing Management Division.....................4100
Ms Kathy L. Kite 5210
SMSgt Kristi Hutnek 9785
Ms Susan Gillespie 3041
Mr Justin Martin 3882
Ms Beth Bice 2455
TSgt Al Samuels 3284
Maj Diana Schulz 9782

IMQ Admin Comm/Records Management Division.............4160
Mr Bobby G. Cannon 3010
Mrs Sharon Law 3853
Mrs Kathy Kenny 3551
Mr Wayne Glenn 3016
Mr Bob Kirk 3220

IMS Printing and Distribution Division.................4100
SMSgt Scott R. Goodman 5707
MSgt Blondell Jamison 3293
Mr Bill Burkland 4490

INFORMATION MANAGEMENT DIRECTORATE

PhoneStop

IMT Special Assistant for Training.....................4080
Lt Col Frederick M. Vornbrock 3456
Capt Laura Hunter 5431
Capt Sue Pfister-Hawkes 5431
Capt Steve Freeman 3071
Capt Kyle Charles 3071

IMU Support-Forms Division.............................4100
Mr Donald D. Burns 5004
Mr Chuck Whitson 6802
Ms Tina Carabajal 6939
Ms Sandi Kelly 2420

IMX Plans and Programs Division........................4140
CMSgt Emil Mayenzet 3155
MSgt Mike Anderson 2649

INTELLIGENCE DIRECTORATE
POC Mrs Donna Robinson 554-3807

Phone Stop

IN Director of Intelligence ................................4311
Col Richard M. Hasbrouck, III 3808
Mrs Donna Robinson 3807

INE Executive Officer .................................4311
Capt Brent Hendricks 5162
TSgt Ray Arnold 2433
SrA Angelique Lavezzari-Sevene 9846

INA Applications Division..............................4311
Col Mark G. Ewig 3734
Mrs Linda Schmidt 3767

INAA Threat Assessment Branch...................4311
Maj Jeannene Brooks 9695
Mr Craig Wood 3735
Capt Shelley Hills 3742
Miss Geri Born 2447
TSgt John Botzenhart 2448
SSgt Philip Kristoff 5078
SSgt Frank Arcila 2448

INAJ Special Projects...........................4311
Lt Col Donna Van Hoose 6039
Capt Kathy Amponin 6037
Capt Tim Marburger 5988
2Lt Steve Laughery 6037

INTELLIGENCE DIRECTORATE

PhoneStop

INAC Requirements Branch........................4311
Maj Ron Gevry 9843
Capt Capp Wabeke 9843
Graphics - SSgt John Ramirez 2430
Library - TSgt George Shaw 9691

INS Special Security Office .............................4311
Mrs Jennifer Brandon 5665

INSP Physical Security Branch...................4311
SSgt Walt Voltz 2403

INSB Personnel Security.........................4311
Mr Rex Rudy 2429
MSgt John Hladky 9098
SSgt Clyde Evans 3671
SSgt Sean Shrieves 3674

INSC Information Security.......................4311
SSgt Johnny Knox 6024
SSgt Kevin Lewis 2402

INSD Command ISSO for SCI Computer Security.....4311
Mr Leon Baer 9759

INX Plans & Policy Division..............................4311
Mr Larry D. Brown 2450

INXX Plans & Unit Support Branch................4311
Lt Col Bob Guffin 9107
Mr George Jolley 2445
Ms Patsy Williams 2432
Capt Bryan Kitchenka 5846
MSgt Jonathan Trexel 2437
MSgt Keith Frye 3396

INXR Intelligence Resources Branch..............4311
Capt Mary Willmon 2436
MSgt Peter Robinson 2443
TSgt Sonny Herman 9845

INXP Intelligence Programs Branch...............4311
Mr Steve Pease 3489
Maj Mark Leach 5756
Maj Kyle Moore 2424

INXY Intelligence Systems Branch................4311
Lt Col James Rebeck 2435
SMSgt John Trudo 3673
SSgt Bill Ruark 2425
Mr Mike Pennica 5762

JUDGE ADVOCATE DIRECTORATE
POC Ms Donna Krise 554-3916

Phone Stop

JA Judge Advocate Directorate...............................4320
Col Jerald D. Stubbs 3916
Col Howard L. Donaldson 3916
Mrs Donna Krise 3916

JAI International Law..................................4320
Lt Col Edward Monahan 9158
Ms Marti Boyd 9193

JAQ Acquisition Law....................................4320
Maj Francis J. Lamir 3788

JAV Environmental Law..................................4320
Maj John Kunich 5494

JAC Civil Law..........................................4320
Capt Thomas Couture 9159

JAE Command Paralegal Manager/Executive Officer........4320
CMSgt David Haskins 3916

JAEA Information Management.......................4320
Law Office Manager (Vacant) 3917
Mrs Peggy McCouch 3928

LOGISTICS DIRECTORATE
POC TSgt Lassiter 554-3980

Phone Stop

LG Director of Logistics....................................4430
Col Glenn C. Waltman 3023
Ms Sherry Sayno 3023

LGE Logistics Executive Support........................4430
Capt Christopher J. Poock 3085
TSgt Ron Lassiter 3980

LGC Contracting Division...............................4350
Col James V. Barager 5250
Mr Michael McAdams 5250
Ms Pamela Melton 5629
CMSgt Gerard D. Cochrane 5322
Ms Mary Beth Dubuisson 5250

LOGISTICS DIRECTORATE

PhoneStop

LGCM Program Support Branch.......................4350
Mr Horace Clark 5324
Maj Douglas H. Snell 5304
Maj Michael A. Dodds 5305
Mr Bob Wenger 2418
Capt Harold J. Cunningham, Jr. 5169
Mr Marvin Davis 5782
Ms Margaret Gillam 5248
Ms Barbara Bumby 5251

LGCP Policy/Clearance Branch......................4350
Lt Col Michael A. Gorbaty 5311
Capt Frank J. Kozlowski 5307
Capt Aron R. Krischel 5498
Ms Rose Baker 5107
Mr Brian Beaudine 5592
Mr Luther Haas 6928
Mr Bob Niehoff 5854
SSgt Troy A. Brewer 2652

LGM Maintenance Division...............................4470
Col Andrew T. Cronin 3927
Ms Cathy Luckenbaugh 3927

LGML Maintenance Hardware Branch..................4470
Lt Col James F. Warner 5141
Maj David A. Boyer 3348
Maj Gary W. Pond 3021
Maj Steven D. Wagner 3310
CMSgt Stephen A. Smith 3078
CMSgt Ronald D. Stanley 9805
SMSgt Kenneth G. Hampton 5367
SMSgt James R. Lees 9962
MSgt Jerrold H. Johnson 3536

LGMM Maintenance Management Branch................4470
Lt Col Kai L. Norwood 5310
Maj Mark A. Eunson 5182
Maj Charles J. Sammon 5796
Capt Charles W. Buchanan 9828
Mr Albert Griggs 5355
CMSgt Mark E. Silliman 3294
SMSgt Mark N. Murray 2682
SMSgt Michael B. Parsons 5732
SMSgt Darrell Taylor 3509
MSgt Christopher E. Massiah 9013
MSgt Gary W. Stell 5588
MSgt Patrick J. Uptmor 5330
Ms Merrie Bayard 5728

LOGISTICS DIRECTORATE

PhoneStop

LGMO Maintenance Programs Branch..................4470
Lt Col Donald B. Thompson 6857
Maj Michael L. Kelly 3121
Maj Raytheon K. Scott 5422
Maj James C. Melvin 3388
CMSgt Clinton P. Vaitu 5989
SMSgt Ronald M. Hall 2666
MSgt Robert Lafferty 3374

LGMS Maintenance Support Branch...................4470
Lt Col William A. Pennington 2495
CMSgt David W. Taylor 9192
TSgt Carrie M. White 5366

LGMZ Maintenance Resources Branch.................4470
Maj Bruce W. Young 5765
Capt Gerald J. David 9648
Mr Donald Dickerson 5234
MSgt Traccy A. Denham 5584

LGMW Weapons Maintenance Branch...................4470
Lt Col Frank Pauciello, Jr. 5611
Ms Roxie Moore 2474
CMSgt Lewis H. Arnold 5967
SMSgt Randy E. Polk 3550
MSgt Jon M. Grettenberger 5718
MSgt Darrel G. Robinson 9957
Ms Linda Kirkpatrick 5570

LGS Supply Division....................................4390
Col Timothy R. Tuggle 5620
Mr Thomas A. Fortner 3506
Ms Judy Campbell 3084
CMSgt Frankie Woods 3334
Ms Patricia Mountain 5620

LGSP Supply Policy & Procedures...................4390
Maj Sandra M. Smith 3460
Mr Harry Purdum 9195
Mr William Toomey 3469
Mr Faustin Madrid 5617
Mr William Marcella 3630
SMSgt Mike Liffick 3889
SMSgt Jimmy R. Butner 5329
SMSgt Jonathan E.P. Winters 5618
MSgt Ben B. Burns 5011
Ms Kathleen Speake 3003

LGSE Command Equipment Branch.....................4390
Capt Philip J. Price 2580
Mr Richard Bratton 3246

LOGISTICS DIRECTORATE

Phone Stop

Mr Flethcher Lantz 5630 4390
Mr Hugh Sage 3330
MSgt Clavin Sprewer, Jr. 5333
TSgt Bryan K. Clarkson 6066
Ms Debbie Larson 5043

LGSW Weapon Systems Support Branch................4390
Mr George Parrott, Jr. 3950
SMSgt Larry A. Ashe 9921
SMSgt Stephen L. Rock 2507
MSgt Keneth W. Jones 2676
MSgt Rory J. Rodrigues 3783

LGSF Fuels Management Branch......................4390
Mr Charles Potts 5391
MSgt Javier Soriano 3046

LGT Transportation Division............................4540
Lt Col Worthey O. Brisco, Jr. 5344
Ms Connie Armstrong 5344

LGTT Traffic Management Branch....................4540
Ms Karolyn Hall 3502
Mr Richard Palm 3172
Capt Rex E. Adee 3529
CMSgt John E. Dabbs 5343
MSgt Mark A. Gordon 5345

LGTV Vehicle Management Branch....................4540
Mr Terry Reed 5358
Capt Vicki L. Parsons 3762
CMSgt Daniel L. Miller 3173
SMSgt Kenneth R. Stewart 3762
MSgt Marty W. Deets 5349
TSgt Robert J. Rychel 5347

LGTX Combat Readiness/Resources Branch............4540
SMSgt Charles L. Somma, II 3171

LGX Logistics Plans Division...........................4380
Lt Col Paul W. Curtis 3866
CMSgt LaVelle Claiborne 2624
Ms Janice Collins 3866

LGXP Plans & Readiness Branch.....................4380
Capt Jose' L. Torres 3286
Capt Michael A. Van Doren 5844
Capt Eric J. Payne 5609
Mr Lawrence Rutherford 5315
MSgt Russell D. Eli 5898
MSgt Eugene E. Fairchild 5735

LOGISTICS DIRECTORATE

PhoneStop

LGXY Acquisition Logistics Branch.................4380
Maj Stewart G. Carr 3626
Mr Dennis Edwards 3937
Mr Daryl Mower 3861
Maj Howard James 9793
Capt Quintin A. Evans 5327
Mr Stanley Hardcastle 9646
Mr Homer McKinzie 3923
Ms Tammy Cochran 5172

LGXQ Quality Shop.................................4380
Capt Eric J. Payne 5609
Ms Kathleen Giles 9723

PUBLIC AFFAIRS DIRECTORATE
POC TSgt Semana-Rebbin

Phone Stop

PA Director of Public Affairs...............................4500
Col David D. Garner3731
Mrs Aurora Goldsmith 3731

PAD Deputy Director..............................4500
Lt Col Dennis J. Gauci 5672

PAA Executive NCO................................4500
TSgt Stella M. Semana-Rebbin 3732

PAM Media Relations Divison......................4500
Lt Col Jean T. Freitas 5285
Maj Donald R. Planalp 5285
Maj Teresa S. Jorgenson (IMA) 3835
Capt Martha J. Torrens 3835
2 Lt Amber Young 3842

PAI Internal Division............................4500
Capt Marcella F. Adams 3523
SSgt Katherine Gandara 3978
SSgt Brian Orban 5827
SSgt George Hayward 5827

PAR Resources Division...........................4500
MSgt Eddie C. Boykin 5176

PAC Community Relations Division.................4500
Ms Sandra B. Sinclair 3817
Mrs Rachel Allison 3815
Mrs Nel Lampe 3733

PAV Environmental Division.......................4500
Mr Ed Parsons 3051

PUBLIC AFFAIRS DIRECTORATE

PhoneStop

Special Projects.............................4500
Lt Col Donald Miles 3731

BA Air Force Band of the Rockies................6050
Lt Col Bruce H. Gilkes 472-2937

QUALITY IMPROVEMENT DIRECTORATE
POC Ms Glenna Linton 554-3955

Phone Stop

QI Director of Quality Improvement..........................4020
Col Steve Carmichall6807
Mrs Glenna Linton 3955

QI Quality Consultants
Lt Col Gary Dorsey 5254
Capt Taurus Brackett 3329
Mr Frank Peais 6805
MSgt David Steinsiek 6808

COMMUNICATIONS-COMPUTER SYSTEMS DIRECTORATE
POC SSgt Low DSN (692)554-3685

Phone Stop

SC Director, Communications-Computer Systems......................4420
Maj Gen William J. Donahue 3911
Maj Bill Hall 3913
Mrs Loretta Marshall 3911

Deputy Director, Communications-Computer Systems...............4420
Col Kenneth Walsh 3934
CMSgt Terry Fortune 5433
Ms Linda Wright 3934

SC Information Management................................4420
SSgt William Low 3685
A1C Joseph Barber 3863

SCM System Management Division.........................4400
Col Thomas Frost 5882
Mrs Carol Hollander 5879
MSgt Ken Krueger 5882
SrA Greg Hert 6012

SCMV Surveillance/Warning.........................4400
Lt Col Allen Masty 3304
Mr Paul Campbell 2698
Mr Ronald Neath 3254

COMMUNICATIONS-COMPUTER SYSTEMS DIRECTORATE

PhoneStop

Capt (CF) Singcaster 5179 4400
MSgt George Thomas 5826

SCMZ Space Activities..............................4400
Mr Roger Carpenter 5129
TSgt Fred Dulaney 2600
TSgt Tim O'Neil 2600

SCMB ICBM.........................................4400
Mr Ashley Rozell 3407
Capt Stauffenberg 3344
SMSgt Herbert Gall 3806
MSgt Terry Olson 5238

SCML Launch and Range.............................4400
Lt Col Robert Canfield 5363
Capt William Castillo 5126
Capt (CF) Jim Veino 2669
Sgt (CF) Greg Ashley 3431

SCMC Satellite Control............................4400
Maj John Brown 5296
CMSgt Merton Fisher 3641
MSgt Owen Hiatt 3406

SCMW Intel and Warfare............................4400
Ms Susan Parris 6586
Capt John Odey 3015

SCMA Infrastructure...............................4400
Maj Bob Jamnicki 5287
Capt Steve O'Rear 2680
Capt Don Lombardo 9804
Mr Paul Baumgartner 3422
Mr Larry Haught 5674
Mr Al Bonifer 3434
Mr Jimmy Nguyen 6866
CMSgt Steven Beaver 2531
MSgt Dennis Garrison 2532
MSgt Pat Dunbar 5608
TSgt Anthony Paulhus 2668
TSgt Sherman Taylor 9181

SCX C4 Plans Division..................................4340
Col Daniel Cooley 5887
Capt Dave Harless 5887
MSgt Robert Wolfert 5888
Ms Karen Giel 2510

SCXP C4 Programs & Resources Branch...............4340
Maj Harold VanLeeuwen 9666

COMMUNICATIONS-COMPUTER SYSTEMS DIRECTORATE

PhoneStop

SCXPI C4 Infrastructure Resources Mgt
Section................................4340
Maj Thomas Dessert 2521

SCXPM C4 Mission Resources Mgt Section.......4340
Maj Ricardo Henry 2661

SCXPP C4 Human Resources Section.............4340
Lt Col Douglas Waddelow 6049

SCXT C4 Architectures, Integration and
Technologies Standards Branch................4340

SCXTA C4 Architectures Section...............4340
Mr Robert Thomas 3432

SCXTI C4 Integration Interoperability........4340
Section
Mr John Soares 2501

SCXTT C4 Technologies Standards Section......4340
Mr Mark Fink 5817

SCXX C4 Plans, Policy and Security Branch.........4340
Mr Franklin Howell 3132

SCXXS C4 Security Section....................4340
Maj Michael Moon 2514

SCXXP C4 Plans and Policy Section............4340
Mr George Gollery 3981

SCZ MILSATCOM Systems Division................ ........4630
Mr Jack Miller 3898
Lt Col Ralph McClain 5076
Ms Anita Walker 3898
MSgt Tony Frazier 3802

SCZI MILSATCOM Systems Integration Branch.........4630
Lt Col Jerry Ingram 5132

SCZO MILSATCOM Systems Policy & Control...........4630
Branch
Lt Col Sue Ungvarsky 5064

SCQ Quality Integration................................4400
Capt David Rearick 5886
MSgt Paula Keller 5823

COMMUNICATIONS-COMPUTER SYSTEMS DIRECTORATE

PhoneStop

AFSPC/CSS Communications-Computer Support Squadron.................4730
Col Michael Armstrong 3862
Capt Wendy Johnson 2603
Ms Sherry Wolf 3862
MSgt Lonnie Vollrath 3962

SCF C4 Systems Flight............................4730
Lt Col Michele Ferrante 3645

SCFI C4 Systems Integrity Section...........4730
Capt Jack Lewis 3631

SCFM C4 Systems Maintenance Section.........4730
Capt Katherine Sellar 5603

SCFP C4 Systems Implementation Section.......4730
Vacant 3383

SCI C4 Infrastructure Flight.....................4730
Mr Thomas Cimino 5145

SCIC C4 Communication Systems Section........4730
Mr Michael Gallagher 3763

SCII ICBM Systems MILSATCOM Section..........4730
Maj Thomas Russen 5054

SCIS Switched Systems Section....... ........4730
Mr Gary Piper 3701

SCM Mission Systems Flight.......................4730
Lt Col Richard Maddox 9801

SCMB ICBM Mission Support Team (MST).........4730
Capt Kevin Bornhoft 3381

SCMC Satellite Control MST...................4730
Maj Thornton Priest 3389

SCML Launch & Range MST......................4730
Capt Jon Selken 2554

SCMV Surveillance & Warning MST..............4730
Mr Mark Wegryn 9178

SCMW Intelligence & Warfare MST..............4730
Capt Scott Brown 5003

SCN Networks Flight..............................4730
Mr Dale Carlson 5725

SCNL Local Area Networks Section.............4730
Lt Col Bernie Melanson 5050

COMMUNICATIONS-COMPUTER SYSTEMS DIRECTORATE

PhoneStop

SCNM Network Management Section..............4730
Mr Dean Albrecht 5175

SCNW Wide Area Networks Section..............4730
Mr Alexander Horaz 5794

SCR Contracts and Requirements Flight............4730
Lt Col Thomas Kocian 5282

SCRC Commercial Communications Section.......4730
Mr Victoria Byrne 3751

SCRL Contract Management Section.............4730
Mr Patricia Walther 5293

SCRR C4 Systems Requirements &
Configuration Management Section........4730
Mr Roy Shaffer 2463

SCRS Command COMSEC Section..................4730
MSgt Gary Ellis 3418

SAFETY DIRECTORATE
POC Mrs Thomas 554-5810

Phone Stop

SE Director of Safety.......................................4260
Col Kirby M. Fetzer 5776
Mrs Kathleen Thomas 5810

D/SE Deputy Director of Safety..........................4260
Col Bradley A. Maasjo 2555

SET Safety Superintendent........................4260
MSgt Dean Heise 5693

SEC Space Safety.................................4260
Lt Col Joe Fury 5731

SECE Space Safety Engineering...............4260
Mr Timothy Clapp 9561

SEG Ground Safety................................4260
Mr Len Sorrentino 5649
TSgt Mike McKenzie 5706

SEF Flight Safety................................4260
Lt Col David Wilson 2553

SEW Weapons Safety...............................4260
Maj Brian Borden 5115

SAFETY DIRECTORATE

PhoneStop

SEWN Nuclear Surety.........................4260
SMSgt Earl Wise 2416

SEWM Missile Safety.........................4260
MSgt Pat Patterson 2417

SURGEON DIRECTORATE
POC SMSgt Cobos

PhoneStop

SG Office of the Command Surgeon............................4550
Col Murl E. Leibrecht 3311
Ms Sandra Williams 3311

SGA Health Services Management.........................4550
Col Joseph A. Machado III 3311

SGAA Resources and Manpower.......................4550
Maj Denise Burton 3042
MSgt Gloria Zaparynski 3138
Ms Linda L. Osborn 3180

SGAL Logistics, Systems and Plans.................4550
Capt Daniel C. Honerbrink 3082
MSgt Douglas G. Wright 5005

SGAS Health Services Management Support...........4550
SMSgt Jesus J. Cobos, Jr. 3313
SrA Sherry K. Vanburen 9756

SGD Dental Services....................................4550
Col William G. Taylor 9757

SGN Nursing Services...................................4550
Col David L. Clark 3777

SGP Professional Services..............................4550
Col Murl E. Leibrecht 3311

SGPA Aerospace and Clinical Medicine..............4550
Lt Col George P. Johnson 9755
MSgt Jay T. Jacoby 6809

SGPB Bioenvironmental Engineering.................4550
Lt Col Gene A. Killan 5800

SGPM Military Public Health.......................4550
Col Donald D. Coates 6810

SECURITY POLICE DIRECTORATE
POC Ms Kathleen Scheer 554-3625

Phone Stop

SP Director of Security.....................................4560
Col Robert A. Barlow 5237
Ms Kathleen M. Scheer 3625

SPM Enlisted Manager...................................4560
CMSgt Kenneth A. Firman 3793

SPA Security Police Admin..............................4560
TSgt David E. Vance 2539

SPI Information Security...............................4560
Mr J. R. Smith (SPI) 2538
SMSgt Mike Flynn (SPIA) 5656 4560
MSgt Levi Scott (SPIB) 2552
MSgt Darrell Davis (SPIA) 2411
MSgt Bob Sweatman (SPIB) 9919
SSgt Mike Sullivan (SPIB) 2544
Mr Carl Johns (SPIS) 2684

SPO Operations Division................................4560
Col Earl V. Taylor (SPO) 3625
Lt Col Lafave Johnson 2549
Maj Kevin C. Andersen(SPON) 2407
Maj Wynn M. Greene (SPOT) 9868
Capt Doug Bowman (SPOL) 6911
Capt Steve Moree (SPOS) 5806
Capt Al Jamerson (SPOTE) 3914
SMSgt Sandra Simonsen (SPOTC) 2412
SMSgt Ken E. Trout (SPONN) 3147
SMSgt Rusty Bryce (SPOSW) 3487
MSgt Walter J. Kula, Jr (SPONM) 3390
MSgt Mark Boyd (SPOST) 2548
MSgt Chris C. Dobbins (SPOLE) 9721

SPX Programming Division...............................4560
Maj Steven Val Snider (SPX) 3951
Capt Andre' L. Shipp (SPXA) 5803
CMSgt Maxie E. Stone (SPXR) 3960
MSgt James R. Bingham (SPXM) 3963
MSgt Ronald C. Parson (SPXP) 3953

SERVICES DIRECTORATE
POC Ms Gloria Davila

Phone Stop

SV Director of Services.....................................4210
Col Larry A. Smith 5244
Ms Gloria M. Davila 5244

SERVICES DIRECTORATE

PhoneStop

A/SV Deputy Director of Services........................4210
Mr Douglas P. Dion 5244

SVE Executive Officer..................................4210
Capt Lee O. Wyatt 3609
Ms Cindy L. Bridgeford 5392

SVP Programs Division..................................4210
Mr Harla D. Cox 5374

SVPL Lodging Management
Mr G. Thomas McLaughlin 3428

SVPM Membership Support
Mr Donald L. Poulin 3646
SVPY Youth and Recreation Support
Mr Richard J. Siebel 3884

SVX Plans and Force Management Division................4210
Maj Sherry R. McDonough 3162

SVXC Facilities and Construction
Mr Adelbert C. Herrold 5671
SVXH Human Resources
Ms Susan P. Vigil 5150
SVXI Information Management
Ms Lydia G. Decker 3524
SVXL Library and General Support
Ms Judy A. Hawthorne 3485

SVF Resources Division.................................4210
Mr Dean H. Hermeling 5386

SVFM Management and Policies
Ms Lillian C. Etter 3446
SVFS Resources Management Systems
Mr Robert W. Martin 3204
SVFE Resources Management Evaluation
Mr Randy R. Pratt 6839
SVFA Purchasing Agent/Technician
Ms Donna M. Blake 2626

PLANS DIRECTORATE
POC: MSgt Betty Townsend, 554-3199

Phone Stop

XP Director of Plans........................................4570
Maj Gen Roger G. DeKok 3351
Ms Sherry Cain 3351

PLANS DIRECTORATE

PhoneStop

DXP Deputy Director of Plans...........................4570
Colonel Jerry M. Drennan 9776

XPE Executive Staff....................................4570
Capt Stephen D. Butler 3352
MSgt Betty J. Townsend 3199

XPI International Affairs Division.....................4620
Col Joseph Dwyer 5062

XPIF Foreign Disclosure...........................4620
Lt Col Tom Sorrell 5821
Lt Col Kelly Cain 3812
Mr James Huron 5063
Mr Scott Woebbe 3812

XPIP International Policy and Arms Control........4620
Lt Col Tom Dickinson 3804
Mr John Schenk 5813
Maj Jack Sollars 3819
Maj John Riley 5319
SSgt Sean Snodgrass 5676

XPM Manpower Division..................................4510
Col Donald Trowbridge 3860
SSgt David Hilliard 3601
Ms Emma Galicia 3860

XPMO Organization.................................4510
Ms Pamela Howell 3345
Mr Walt Brandquist 6032
Mr David Duke 9076
Ms Kristen Robinson 3342
Mr Jerry Hayes 6930
Ms Sue Arnold 3008
SSgt Carlos Hernandez 3588

XPMP Productivity................................4510
Ms Rosi Rodriguez 5284

XPMR Requirements................................4510
Maj Laurie Townsend 9611
Capt Ron Plouch 3657
SMSgt Richard Cathey 2582
SMSgt Darrol Winter 5809
Mr Mike Anseillo 9196

PLANS DIRECTORATE

PhoneStop

XPMX Plans.......................................4510
Maj Gary Ellsworth 3977
Ms Debbie Grace 3977
Mr Dennis Moore 9982
Capt Paul Carstensen 5065
MSgt James Rudell 9948 4510
Ms Marlene Kelley 6817
SSgt Eddie Farnington 3885

XPP Programs and Legislative Affairs Division..........4620
Col Wayne N. Hansen 3272
SSgt Lovenna Robinson 5763

XPPB Bases and Units..............................4620
Col Jerry Straw 5747
Maj Aaron Gold 2596
Lt Col David Metzger 2469
Ms Mary Hight 2597
Maj Jerry Kane 5692
Maj J.R. Rogl 2592

XPPL Legislative Liaison..........................4620
Mr Terry Luke 5151
Lt Col Richard Kniseley 9039
Ms Nanette Nadeau 3126

XPPP Programs.....................................4620
Lt Col Dale Dodd 5681
Lt Col Tom Wiederrecht 5677
Lt Col Dave Goller 3315
Maj Randy Hall 2628
Maj(Sel) Debbie Zawacky 3678
Ms Vivian Otey 3331

XPX Plans Division.....................................4610
Col Hal Hagemeier 2581
Mr Stan Goldberg 6021
MSgt David Lamb 9141
Ms Monica Generous 3189

XPXM Mission Area Planning........................4610
Lt Col Chip Yarger 3190
Lt Col Randall Joslin 3263
Maj Lindley Johnson 9143
Maj Betsy Pimentel 9128
Maj John Wicklund 5842
Capt Tim Coy 3836
Capt Jeff Haymond 9126
Capt Chuck Howland 9132
Capt Ed McMahon 3563
Capt Pete Citrone 9964

PLANS DIRECTORATE

PhoneStop

XPXS Strategy, Policy, and Doctrine...............4610
Lt Col Mike Wolfert 3197
Lt Col Mike Jamilkowski 3198
Lt Col Frank DeArmond 3114

XPXP Operations and Integration...................4610
Lt Col Norman Michel 9968
Maj Kurt Stevens 9142
Maj Jeff Neal 3202
Capt Jim Gray 5233

XPXA Special Activities...........................4610
Lt Col Tom Muckenthaler 5476
Maj Brandy Johnson 3181
Capt Jim Schneider 6890
Capt Bob Newberry 6890

XPXW Planning Contingency.........................4610
Col Nick Motowylak 9949
Lt Col Steve Allen 9963
Maj Dave Schiller 5323
Maj Phil Staubs 3124
Capt Madueno 5065

Phillips Lab Liaison...............................4610
Mr Bill Denig 5954

SERVICES LISTING
POC Mr Wayne Glenn 554-3016

Phone

Accounting & Finance Customer Service..............6-4770
Admissions, Clinic.................................6-4037
Aerospace Medicine.................................6-7965
AF Academy Hospital (Info).......................472-5111

Barber Shop - Bldg 1 (AAFES).....................550-9442
Base Exchange (AAFES)............................596-7270
Base Fitness Center................................6-4462
Base Library.......................................6-7643
Base Taxi..........................................6-4307
Beauty Shop (AAFES)..............................596-0579
Billeting Reservations (PAFB).................6-6293/8048
Building Manager (Bldg 1)..........................4-3145

Civilian Personnel Customer Support................6-7150
Commissary Admin...................................6-7765

Distribution/Mail Room (Bldg 1)....................4-5193

EEO Counselor......................................6-7564
Enlisted Club (Club 21)............................6-4194

Graphics (Bldg 1)..................................4-3066
Golf Course........................................6-7810
MPF Customer Support Center........................6-7377

Officer's Club...................................574-4100

Pay, Civilian......................................6-7582
Pay, Military......................................6-4770
Pay, Travel........................................6-7886
Pete's Quick Stop (Bldg 1).......................591-4970
Post Office, PAFB (USPS)...........................6-4596
Postal Service Center (PSC)........................6-4865
Professional Travel Corporation (Bldg 1).........550-1435
4-2607
Snack Bar (Bldg 1) (AAFES).......................574-2323

Extracted from Peterson AFB Telephone Directory - 1994

GENERAL INFORMATION

Bldg 1 Facsimile Number............Comm (719) 554-2422 DSN 692-2422
COMMERCIAL: (719) 554-XXXX DSN: 692-XXXX (INCOMING)
DSN: 88-XXX-XXXX (OUTGOING

DDN Access Number............................(user name) @spacecom.af.mil

HEADQUARTER'S ADDRESS: 150 VANDENBERG ST STE 1105
PETERSON AFB CO 80914-4XXX

EMERGENCY NUMBERS

PETERSON AFB FIRE REPORTING: 117

PETERSON AFB SECURITY POLICE: 6-4000

US ARMY SPACE COMMAND

POC Mr. Glenn Wayne 554-3016

Phone Stop

Commander................................................2749
COL E. Paul Semmets 4-8888

Executive Officer..................................2749
MAJ Tom E. Leechin 4-8884

Director, MILSATCOM................................2749
LTC Lynn E. Weber 4-8772

Director, Operations...............................2749
LTC John M. McMurray 4-8714

DCS, Information Management........................2749
Mr. Michael T. Moore 4-8870

OTHER AGENCIES
POC Mr. Wayne Glenn 554-3016

Phone Stop

14th Air Force Representative..................................4170
Col Mark Gill 4-9971

Naval Space Command Detachment.................................3220
Capt D. A. White 4-3973

Canadian Forces Support Unit...................................1115
Commanding Officer
Maj G. T. Beers 6-8251

Unit Warrant Officer.......................................1115
CWO D. J. McLauren 6-8933

Chief Clerk................................................1115
WO R. W. Gunn 6-8243

NCO I/C Orderly Room.......................................1115
Sgt D. J. Allard 6-8247

Air National Guard Advisor.....................................3250
Col Kenneth J. Stormquist, Jr. 4-3333

Drug Enforcement Admin Liaison Officer
to CINCNORAD.................................................3254
Mr. Anthony R. Acri 4-3076

AFAA, Air Force Audit Agency Office............................1155
Lt Col Thomas W. Chambers 6-7291

AFOSI Region 4 OL-SPCE.........................................4480
Maj Robert Broeking 4-5774

NSA/CSS, National Security Agency Rep..........................3140
Mr. Ronald L. Cole 4-3724
Lt Col Creig Sparkman 4-5280

Chief, Cryptologic Support Group...............................3140
Lt Col Creig Sparkman 4-5280
CSG Watch Officer 2-4510

National Air Intelligence Center...............................1680
Mr. Roy Parnell 4-8589

NASA Representative............................................4020
Mr. Sam Anzalone 4-3075

Activity Distribution Office (Bldg 1)..........................4000
Chief, Document Control 4-5193
Unclassified Distribution 4-5193
Classified Distribution 4-5193

Facsimile Electro Mail Terminal 4-2422
TOP SECRET Control 4-5193

SERVICES LISTING
POC Mr. Wayne Glenn 554-3016

SERVICES LISTING

Phone
Accounting & Finance Customer Service......6-4770
Admissions, Clinic.........................6-4037
Aerospace Medicine.........................6-7965
AF Academy Hospital(Info)................472-5111

Barber Shop - Bldg 1 (AAFES).............550-9442
Base Exchange (AAFES)....................596-7270
Base Fitness Center........................6-4462
Base Library...............................6-7643
Base Taxi..................................6-4307
Beauty Shop (AAFES)......................596-0579
Billeting Reservations (PAFB).........6-6293/8048
Building Manager (Bldg 1)..................4-3145

Civilian Personnel Customer Support........6-7150
Commissary Admin...........................6-7765

Distribution/Mail Room (Bldg 1)............4-5193

EEO Counselor..............................6-7564
Enlisted Club (Club 21)....................6-4194

Graphics (Bldg 1)..........................4-3066
Golf Course................................6-7810
MPF Customer Support Center................6-7377

Officers' Club...........................574-4100

Pay, Civilian..............................6-7582
Pay, Military..............................6-4770
Pay, Travel................................6-7886
Pete's Quick Stop (Bldg 1)...............591-4970
Post Office, PAFB (USPS)...................6-4596
Postal Service Center (PSC)................6-4865
Professional Travel Corporation (Bldg 1).550-1435
4-2607
Snack Bar (Bldg 1) (AAFES)...............574-2323

(Extracted from Peterson AFB Telephone Directory - 1994)

GENERAL INFORMATION
POC Mr. Wayne Glenn 554-3016

Phone

Building 1 Facsimile Number.....Commercial (719) 554-2422
DSN 692-2422

DDN Access Number...............user name)@spacecom.af.mil

HEADQUARTER'S ADDRESS: 150 VANDENBERG ST STE 1105
PETERSON AFB CO 80914-4XXX

EMERGENCY NUMBERS
POC Mr. Wayne Glenn 554-3016

Phone

PETERSON AFB FIRE REPORTING 117

BUILDING 1 ELITE GUARD 4-5281

PETERSON AFB SECURITY POLICE 6-4000